Close
Dlaczego warto jeść ryby?

Dlaczego warto jeść ryby?

Chociaż wszyscy wiedzą, że ryby są zdrowe to statystyczny Polak je ich bardzo mało. Dietetycy uważają, że ryby powinny gościć na naszych talerzach 2-3 razy w tygodniu. Niestety jeśli szukamy pomysłu na szybki obiad nadal ryba przegrywa z kurczakiem (szkoda).

Poniżej przypomnimy kilka powodów, dla których powinniśmy jeść ryby jak najczęściej.

  1. Ryby są źródłem kwasów tłuszczowych omega–3 i omega 6 ( kwasy ten mają działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne i przeciwkrzepliwe, przeciwalergiczne, przeciwnowotworowe i przeciwdepresyjne. Wpływają na prawidłową pracę serca, zapobiegają chorobą układu krążenia, obniżają ciśnienie. Zmniejszają poziom złego cholesterolu LDL jednocześnie zwiększając zawartość dobrego cholesterolu frakcji HDL)
  2. Ryby są bogatym źródłem wielu witamin, m.in. A, D, E (ryby tłuste) oraz witaminy z grupy B (ryby chude) .
  3. Ryby bogate są w składniki mineralne, fosfor, siarkę, chlor, potas, sód, wapń, żelazo, cynk, miedź, mangan czy selen. Ryby morskie to dobre źródło jodu.
  4. Ryby są źródłem pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka.
www.zdrowezdrowie.pl

Możemy wybrać ryby słodkowodne lub morskie, chude lub tłuste. Jednak decydując się na ryby wybierajmy te świeże. Najlepsze będą te, które niemalże zaraz po złowieniu wylądują na naszym talerzu. Jeśli nie mamy dostępu do takiej ryby dobrym rozwiązaniem będzie ryba mrożona, która zostaje zamrożona krótko po złowieniu, a co za tym idzie nie traci właściwości odżywczych.

Sposób przyrządzania zależy już od nas, możemy wybrać rybę wędzoną, grillowaną, pieczoną, gotowaną na parze lub surową, w postaci tatara czy sushi. Lepiej unikać zbyt długiej obróbki termicznej a przede wszystkim smażenia ryby w głębokim tłuszczu. Reszta zależy już tylko od naszych upodobań i pomysłów.

Życzymy dużo zdrowia i smacznej ryby 🙂

P.S. A może tak w majówkę na grilla zamiast kiełbasy lub karkówki warto wybrać rybkę 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: