Dlaczego ryby powinny być obecne w naszej diecie ?
Jak często ryby pojawiają się na Waszych stołach ?
Wiem, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z obecności ryb w swojej diecie.
Ryby i ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie :
Ryby zawierają między innymi kwasy tłuszczowe omega – 3 , które są niezbędne do pracy mózgu i serca oraz wiele witamin i minerałów , takich jak fosfor , magnez ,żelazo , potas.
Chude ryby są bogatsze w witaminy z grupy B, które rozpuszczają się w wodzie natomiast tłuste są źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczu wit. A, D, E.
Ryby morskie dostarczają jod , który zapobiega chorobom tarczycy . Są one bardzo ważne w profilaktyce chorób serca i układu krążenia . Kwasy omega 3 poprawiają wzrok oraz niezastąpione w profilaktyce i leczenia osteoporozy.
Organizm potrzebuje 2 g kwasów omega – 3 dziennie , a sam ich nie wytwarza.
Są nieocenionym wsparciem w chorobach autoimmunologicznych , schorzeniach sercowo- naczyniowych i wszelkich problemach skórnych.
Wspiera też tworzenie komórek odpowiedzialnych za odpieranie ataków bakterii i wirusów.
Wystarczy spożywać porcję ryby 2 razy w tygodniu.
Tłuste ryby tj. halibut, łosoś, makrela, sardynka, szprot i śledź mają najwięcej kwasów omega 3.
Halibut – żyje na bardzo dużych głębokościach. Najlepiej odnajdują się na głębokości 200-1600 metrów . Ciekawostką jest , że niewiele populacji zamieszkuje również wody naszego rodzimego Morza Bałtyckiego.
Łosoś – odżywiają się skorupiakami i rybami , a w młodszym stadium skorupiakami planktonowymi i larwami owadów.
Podczas tarła samice łososi zmieniają ubarwienie na czerwonawe , a ich żuchwa przybiera kształt haka.
Makrela – gdyby makrele nie stanowiły tak wielkiego przysmaku na całym świecie , większość z nich mogłaby dożyć nawet 20 lat. Makrele są bardzo delikatnymi stworzeniami i nawet jeśli wędkarz je wypuści , może okazać się ,że jej narządy wewnętrzne zostały za bardzo zniszczone podczas łowienia , by przeżyła.
Sardynka – odżywiają się planktonem. Występuje tylko w ławicach . Na noc ławica sardynek schodzi głębiej. Za dnia żeruje bliżej powierzchni. Żyje nawet 15 lat. Sardynka jest podstawą diety wielu morskich organizmów takich jak delfiny, makrele, tuńczyki, rekiny.
Szproty – latem pływają na głębokości 10-50 m, a zimą zanurzają się nawet do 150 m . Żyją mniej więcej do 6 lat. Szprot może być nazywany szprotką – ten termin biologiczny używany jest do określenia tego samego gatunku ryb.
Śledzie – odżywiają się planktonem, małymi skorupiakami i larwami innych ryb .
W dzień i w nocy przemierzają podwodny świat w poszukiwaniu pokarmu . Ikra śledzi jest dość ciężka i lepka łatwo opada na dno i się do niego przytwierdza.
Dorsz – ta drapieżna ryba preferuje dobrze zasolone , natlenione i chłodne wody. Wyklute z jaj kilkumilimetrowe larwy są zupełnie pozbawione ochrony unoszone biernie przez prądy morskie muszą przeżyć kolejne kilkanaście miesięcy narażone na atak całego arsenału drapieżników w tym przedstawicieli własnego gatunku . Dorsz jest drapieżnikiem . Żywi się głównie rybami z rodzimy śledziowatych , babkowatych , makrelami, narybkiem ryb dorszowatych , skorupiakami . Powszechny jest kanibalizm. Celują zwłaszcza w te większe osobniki.
Są doskonałym źródłem białka . Ryby są niskokaloryczne . Nawet te najbardziej tłuste ryby zawierają mniej kcal od chudego mięsa.
Jakie ryby wybierać ?
Świeże, w puszkach czy wędzone ?
Ryby w konserwach zachowują większość składników odżywczych .
Puszka sardynek zalecana jest osobom zmagającym się np. osteoporozą, a już tuńczyk zawiera choćby 50 % mniej wit. D w stosunku do ryby świeżej .
Ryby wędzone – zawierają ważne składniki odżywcze , trzeba pamiętać , że zawierają dużo soli i są ciężkostrawne. To ważna informacja dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze , problemy jelitowe i chorobę wrzodową żołądka .
Wędzenie to jedna z tradycyjnych metod ich obróbki termicznej . Polega na nasyceniu danego produktu składnikiem dymu drzewnego i odpowiednim wysuszeniu. Wyróżniamy wędzenie na zimno i gorąco. Oba te sposoby nadają rybie niezwykłego aromatu, charakterystycznego smaku i zabarwienia, odpowiedniej konsystencji . Dobrze uwędzona ryba oporna jest na procesy jełczenia ,a skórka chroni przed wnikaniem drobnoustrojów do wnętrza produktu.
Ryba w puszkach – Ryba nawet zamknięta w puszce zachowuje wszystkie swoje właściwości. Jest źródłem pełnowartościowego białka.
Kluczowe znaczenie ma skład takiej konserwy. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować skład i wybrać te , które mają najmniej chemicznych dodatków. Jedną z niewątpliwych zalet ryb w puszcze to ich dostępność , wygoda i szybkość w przygotowywaniu posiłku. Ryba w puszcze jest na pewno tanim i łatwo dostępnym produktem. Można z niej przyrządzać kanapki, sałatki i wiele
innych potraw.
RYBY RZECZNE :
Polskie ryby słodkowodne należą do różnych rodzin, ale najczęściej zalicza się do karpiowatych . Poza tym występują także ryby należące do rodzin : ciernikowate , łososiowate, okoniowate, piskorzate, minogowate, jesiotrowate, sumowate, szczupakowate.
Najpopularniejsze ryby rzeczne, gatunki obejmuje takie osobniki jak kiełbie, płotki, jelce, okonie , płocie, jazie, pstrągi, węgorze, leszcze, liny i karasie.
Karp – mięso karpia jest zdrowsze od łososia . Żywią się larwami owadów, glonami, skorupiakami, mięczakami. Jesienią zanurzają się w najgłębsze miejsce zbiornika wodnego i tam pozostaje do wiosny.
Jak poznać świeżą rybę ?
Najlepsze są ryby świeże – bezpośrednio złowione .
– zapach – świeża ryba posiada tylko charakterystyczny zapach własny i woń wody morskiej.
– oczy – przejrzyste , o błyszczących zaznaczonych źrenicach .
– skrzela – czerwone, jasno lub ciemnoróżowe.
– skóra – lśniąca, śliska , bez uszkodzeń , z przylegającymi łuskami.
– mięso – sprężyste i elastyczne .
– ości – mięso powinno przylegać do ości.
– test wody – gdy włożymy rybę do naczynia z wodą , świeża – zatonie , nieświeża zostanie na powierzchni.
Jakie ryby lubimy najbardziej ?
W Polsce królują śledzie i mintaje, chętnie sięgamy również po łososia, makrelę , tuńczyka, dorsza czarnego , pstrąga i karpia.
Dlaczego warto jeść ryby ?
Dlatego, że zawierają wiele składników odżywczych ważnych dla organizmu, a ich spożycie przynosi wymierne korzyści dla zdrowia, potwierdzone licznymi wynikami badań naukowych. Pamiętaj, że ryby są bardzo dobrym źródłem składników odżywczych- trzeba pamiętać jaką rybę kupujemy i jak ją przyrządzamy. Najlepszym wyborem będą świeże ryby, nie musisz się obawiać ryb wędzonych i puszkowanych w ograniczonych ilościach. Pamiętaj też , że korzyści ze spożycia ryb znacznie przewyższają zagrożenia.
Dlaczego nie jadamy ryb ?
– Kłopoty z przyrządzaniem – patroszenie, filetowanie, specyficzny zapach w trakcie smażenia.
– kłopotliwa konsumpcja – ze względu na ości
– zbyt ubogą ofertę – często dostępne są ryby mrożone
– stosunkowo wysoką cenę co do ceny mięsa i drobiu.
zdj. ekologia.pl, pudzypl, poprostupycha.com.pl,medianauka.pl,agroindustry.pl,biznesinteria.pl, fb.