Tegoroczna zima była dla nas łaskawa .
Wiosna zbliża się do nas małymi krokami.
Nadchodzi czas wiosennych porządków w stawach ogrodowych i oczkach wodnych . O ile będzie sprzyjać aura to niektórzy z was będą musieli pomyśleć o tym wcześniej , gdyż temperatura na zewnątrz zrobi się przyjemnie dodatnia .
Ci , którzy jesienią prawidłowo zabezpieczyli sprzęt przed zimą wraz z nadejściem wiosny będą mieli znacznie mniej pracy .
Natomiast Ci, którzy nie pamiętali o wyjęciu i zabezpieczeniu sprzętu będą przede wszystkim musieli sprawdzić czy zima nie uszkodziła lub nie zniszczyła sprzętu pozostawionego w wodzie . Trzeba przejrzeć uszczelki , może też po uruchomieniu takiej pompy nastąpić przebicie. W takiej sytuacji trzeba to sprawdzić i w razie własnego bezpieczeństwa i wątpliwości należy skontaktować się z producentem , sklepem lub innym fachowcem.
Filtry są ważnym elementem oczka wodnego, ponieważ oczyszczają wodę i usuwają zanieczyszczenia, które mogą zatruwać zbiornik. Jeśli jego praca jest zakłócona, mógłby to mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i dla życia ryb i roślin akwarium.
Trzeba sprawdzić , czy pompy zasilające fontannę lub filtry biologiczne są sprawne i można je bez przeszkód uruchomić . Pompy przez całą zimę powinny być przechowywane w pojemniku z wodą w temperaturze dodatniej.
To wszystko należy uprzątnąć . Dobrze jest również wypompować wodę z dna za pomocą odkurzacza , usuwając nadmiar mułu i szlamu. Trzeba usunąć wszystkie suche liście , łodygi i kłącza.
W ogrodzie należy oczyścić trawnik w naszym ogrodzie . Gdy trawa zostanie wygrabiona i oczyszczona możemy przystąpić do dalszych działań . Marzec/kwiecień to idealna pora na nawożenie , aerację i wertykulacje trawnika oraz dosiew trawy w miejscach , które uległy przerzedzeniu. Na przełomie marca i kwietnia ( w zależności od pogody ) wykonujemy pierwsze koszenie .
Początek wiosny to również doskonały czas na założenie trawnika z rolki lub siewu . Pogoda w tym okresie częste opady i chłodniejsze dni sprzyjają ukorzenianiu się trawy. Wyczesanie trawy napowietrzy darń i pobudzi źdźbła do wzrostu , możemy w ten sposób przyciąć trawę , aż przy samej ziemi.
W jaki sposób zadbasz o oczko wodne lub staw po zimie zaowocuje całym rokiem.
Zbierając się za porządki warto zrobić wszystko po kolei, tak jak trzeba .
Usuń martwe ryby i inne zwierzęta . Wiosenny wzrost temperatury wody spowoduje szybki rozkład padłych zwierząt , a to negatywnie wpłynie na organizmy żywe. Szczególnej uwagi wymagają zbiorniki małe i płytkie . W mniejszym stawie trudno utrzymać równowagę biologiczną , a tym samym czystą wodę.
Po zimie musisz doprowadzić swoje oczko wodne do porządku, najlepszą porą na takie czynności jest okres od marca do maja . Marzec to najlepszy czas by w stawie zasadzić nowe rośliny . Obowiązuje zasada : idealnie by było , gdy ponad połowa powierzchni wody , a przynajmniej 1/3 była wolna od roślin.
Na wiosnę musisz suche i zwiędłe części roślin przyciąć na wysokość ok. 10 cm.
Wiosną usuń ze stawu glony i muł . Oczyszczeniem oczka zajmij się jednak dopiero wówczas , gdy temperatura wody wynosi powyżej 10 stopni Celsjusza , a większość ryb przebudziła się ze snu zimowego i jest aktywna. Teraz możesz rozpocząć oczyszczanie dna stawu : musisz usunąć liście, obumarłe części roślin i szlam.
Po okresie zimowym należy wodzie przywrócić odpowiednią jakość.
Trzeba regularnie sprawdzać parametry w oczku. Optymalny odczyn pH wynosi od 6,8 do 8,2 , prawidłowa twardość karbonowa – od 8 do 15 dH. Trzeba też zwrócić uwagę na zawartość składników odżywczych : ilość azotanów nie powinna przekroczyć 25 mg/l , fosforanów maks. 0,05 mg/l. Powyżej tych wartości dochodzi do intensywnego rozwoju glonów . Należy zadbać o odpowiednie obsadzenie stawu roślinami wodnymi. Jeśli nie jest to możliwe , trzeba regularnie zmieniać wodę w oczku. Najwygodniejszym rozwiązaniem tej sytuacji jest zamontowanie w stawie filtra.
Dłuższe i coraz cieplejsze dni zachęcają do pracy w ogrodzie.
Warto też wykonać czynności pielęgnacyjnych , dzięki którym rośliny będą mogły w pełni rozkwitnąć .
Prac jest tak wiele , że warto je sobie ułatwić dobierając odpowiedni sprzęt . Nie zaszkodzi również poddać konserwacji inne elementy wyposażenia ogrodu, takie jak nawierzchnie czy meble ogrodowe. Te z tworzywa sztucznego , metalowe, drewniane czyścimy wodą z dodatkiem łagodnego detergentu . Silne zabrudzenia usuwamy strumieniem wody pod ciśnieniem . Meble z wikliny należy umyć miękką szczoteczką i wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego . Nie należy używać do tego mydła, bo pozostawia ono biały nalot i wysusza wiklinę.
Oczko wodne po zimie zazwyczaj nie wygląda najlepiej . Aby znów było atrakcyjną ozdobą naszego ogrodu , powinniśmy należycie przygotować je do nadchodzącego sezonu . Wiosenne prace w oczku wodnym proponujemy zacząć od sprawdzenia szczelności zbiornika. Jeśli posiadamy gotowy zbiornik wykonany z tworzywa sztucznego , do naprawy pęknięć możemy użyć włókna szklanego . Zanim ponownie napełnimy zbiornik musimy być pewni, że preparat już stwardniał , w przeciwnym razie może okazać się toksyczny dla roślin i zwierząt mieszkających w oczku.
Aby zapobiec gniciu usuwamy gnijące resztki pokarmu dla ryb i resztki roślinne . W walce z glonami mogą nam pomóc również środki glonobójcze , nie powinniśmy ich nadużywać , ponieważ te środki mogą zahamować rozwój roślin w naszym oczku.
Ryby, które zimowały w oczku wodnym zaczynamy karmić , gdy temperatura wody przekroczy 12 ⁰ C . Na początku podajemy małą ilość karmy i stopniowo ją zwiększamy , uważając by nie przekarmić ryb.
Wiosną przychodzi pora na uruchomienie filtrów. Jeżeli jesienią wyciągnęliśmy je z oczka ( filtry wewnętrzne ) lub zakonserwowaliśmy wystarczy skontrolować ich stan techniczny i ewentualnie – jeszcze raz kontrolnie przepłukać wodą kranową. Należy również dokonać kontroli stanu napędzających filtry , fontanny i kaskady pomp. Jeżeli jesienią zostały zdemontowane , oczyszczone i były przechowywane w suchym pomieszczeniu wystarczy obejrzeć ich przewody zasilające i ewentualnie wymienić na nowe. Następnie można je zamontować w oczku wodnym.
Wiosenną kontrolę sprzętu można zakończyć instalując zdemontowane jesienią ewentualne lampy podwodne oraz sterylizatory UV , choć te będą nam potrzebne zapewne dopiero za 2-3 miesiące , gdy zacznie się intensywny rozwój glonów.
Przeprowadzając jakiekolwiek prace porządkowe w swoim zbiorniku wodnym koniecznie pamiętaj o żywych stworzeniach , które tam się aktualnie znajdują .
Oczka wodne w przededniu wiosny jest zbiornikiem , w którym są nader sprzyjające warunki do rozwoju glonów . Szczególnie jeśli :
– zbiornik nie został na czas odmulony
– część wody została podmieniona , ale nie ustabilizowano jej pH
– filtry, pompy , sterylizatory UV zimowały poza zbiornikiem i nie rozpoczęły jeszcze pracy
– nabrzeżne sitowie było zasilane nawozami i dostały się one wraz z opadami do zbiornika.
Pamiętaj ! Na oczyszczenie zbiornika ma także wpływ odpowiedni dobór roślin : im większa różnorodność tym lepsza jakość wody.
Jak sadzić rośliny w oczku wodnym ?
Najlepszą porą na sadzenie roślin do oczka jest wczesna wiosna. Nie powinno się wybierać żyznej ziemi ogrodowej , która jest doskonałą pożywką dla glonów.
Sadzenie roślin bezpośrednio w gruncie jest możliwe , ale wpływa niekorzystnie na czystość wody , tworząc ją mulastą. Wybór wymaga uwzględnienia kilku istotnych kwestii związanych z wymaganiami siedliskowymi. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak wilgotność powietrza i podłoża . Wokół sadzawki , która została wykonana z materiałów nieprzepuszczających wodę , nie sprawdzają się rośliny naturalnie rosnące nad brzegiem stawów czy jezior . Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będą gatunki preferujące glebę umiarkowanie wilgotną , a za to wysoką wilgotność powietrza. Często spotykane rośliny przy oczku wodnym to : hosty, liliowiec rdzawy , trzykrotka Andersona, tarczownica tarczowata , języczka pomarańczowa , bergenia sercowata. Popularne rośliny oczyszczające oczko wodne zazwyczaj mają charakter roślin pływających . Wystarczy włożyć je do wody , w której wytwarzają mocno rozbudowane systemy korzeniowe. To właśnie one odpowiadają za ich zdolności czyszczące.
Samoczyszczenie się wody w oczku wodnym nie jest możliwe bez odpowiedniej flory bakteryjnej . Niestety zima w znacznym stopniu ogranicza jej aktywność i przyczynia się do zmniejszenia kolonii pożytecznych bakterii. Zwykle kolonia odbudowuje się w sposób naturalny , ale jest to proces , który może potrwać aż 6 lub nawet 8 tygodni.
Organizując wiosenne prace w oczku wodnym, należy wziąć pod uwagę energię i czas, jakie są nam potrzebne, aby je wykonać, i okres czasu, jaki potrzeba, by utrzymać oczko wodne w pełnej gotowości.
Wszystkie te czynności zapewnią, że oczko wodne będzie zdrowe i piękne.
W pięknym i zadbanym ogrodzie aż miło usiąść i odpocząć.
Dlatego trzeba zabrać się do pracy, żeby można było „ zbierać plony „
Jeśli chcą Państwo pomocy w doborze karmników, aeratorów lub innych produktów do napowietrzania stawów lub oczek wodnych to zapraszam : handel@sdk.com.pl lub 601-661-089
zdj. forumoczkowodne.net,meblobranie.pl,twojogrodnik,lawner, radioolsztyn,forumogrodnicze,multihobby,zogrodemnaty,morele net, futuregardens.pl ,poradyogrodowe ,gardenspace,stolarkauskwarka,wiklinowymarket.