Close
Wrzesień – koniec sezonu wzrostowego  ryb i produkcji stawowej

Wrzesień – koniec sezonu wzrostowego ryb i produkcji stawowej

Nastał wrzesień… po pięknym początku miesiąca w powietrzu powoli czuć jesień.

W hodowli ryb wrzesień to w zasadzie końcowy miesiąc sezonu wzrostowego ryb i produkcji stawowej. W tym czasie należy zakończyć prace przygotowawcze do jesiennych odłowów, magazynowania oraz zimowania ryb.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dla hodowców ryb dotyczące tego, jakie prace należy zaplanować właśnie na ten miesiąc.

  • ŻYWIENIE RYB

W drugiej połowie miesiąca kończy się w zasadzie żywienie ryb w stawach towarowych. Po spadku temperatury do 12-13oC następuje zaprzestanie pobierania pokarmu przez ryby i kontynuowanie dokarmiania staje się bezcelowe.

W żywieniu handlówki należy ograniczyć pasze węglowodanowe (pasze oleiste i kukurydza), które pogarszają smak mięsa ryby.

Z kolei do żywienia narybku i kroczka należy zastosować nasze wysokowęglowodanowe, które spowodują odkładanie tłuszczu niezbędnego w okresie zimowym.

Ryby wysyłane są do badań, zwłaszcza narybek, którego czeka okres zimowania. Następuje dokończenie prac związanych z przygotowaniem zimochowów i magazynów do zalania

  • KONIEC PRAC PIELĘGNACYJNYCH

We wrześniu należy zakończyć uprawę i odsiew przesadek poplonami zimowymi. Ważnym zadaniem jest również wykoszenie i wygrabienie roślinności w tarliskach, ogrzewalniku. Dno należy przykryć nawozem organicznym  oraz dezynfekować je wapnem palonym. Warto również sprawdzić tan doprowadzalników i odprowadzalników. Jeśli będzie konieczność to właśnie teraz jest najlepszy czas na wykoszenie, renowację oraz dezynfekcję.

To teraz jest najlepszy czas, aby PRZYGOTOWAĆ SPRZĘT I PLAN ODŁOWÓW RYB. Dobrym rozwiązaniem jest sporządzenie listy sprzętu rybackiego, narzędzi i środków transportowych. Sprawdzoną praktyką jest także ustalenie potrzeb remontowych, renowacyjnych.

To już ostatnio moment na sporządzenie szczegółowego planu i kolejności odłowów stawów. Należy także przygotować środki lecznicze, odkażające i dezynfekujące.

Od września rozpoczynamy cykl wpisów na temat harmonogram prac na stawach w danym miesiącu. Tak więc już wkrótce na naszej stronie przeczytacie jakie czynności należy zaplanować na październik 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: